مزایای نیلینگ

مزایای نیلینگ

مزایای نیلینگ ؛ قبلا در مقاله ای تحت عنوان کلی نیلینگ به معرفی آن روش پرداختیم ، در این مقاله نیز میخواهیم بعد از مرور کلی بر این روش از مزایای آن به صورت کامل صحبت کنیم .

میخ کوبی ( Nailing) در خاک که به نیلینگ معروف است روشی جدید  است که به دلیل اقتصادی بودن و مزایای منحصر به فردش ، به عنوان راه حلی مناسب و کاربردی برای پایدارسازی گودها ، دیواره ها ، افزایش ضریب باربری و محدود کردن تغییر شکل ها با اعمال کمترین دست خوردگی در شکل طبیعی سایت پروژه استفاده میشود  .

استفاده از روش نیلینگ در این 20 سال گذشته ، در اکثر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به منظور پایدار سازی دیواره ها و شیب های طبیعی در زمین کاربرد وسیعی پیدا کرده است .

برخی از کاربرد های این روش :

  • پایدارسازی شیب طبیعی زمین و یا شیب های مجاور راه ها
  • تعریض جاده ها و بزرگراه ها
  • گودبرداری در کنار سازه های از پیش ساخته شده
  • پایدارسازی و مقاوم سازی سازه های نگهبان قدیمی و …

ویژگی های نیلینگ

نیلینگ در مقایسه با دیگر روشهای پایدارسازی و مقاوم سازی دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که در زیر به آنها اشاره شده است :

بعد اقتصادی

باتوجه به این امر که اجرای میخ کوبی مبتنی بر استفاده از حجم کم مصالح مشتمل بر فولاد و سیمان، هزینه های پائین تجهیز کارگاه و نیز حجم بالای کار نیروی انسانی در زمان کوتاه می باشد، روش میخکوبی در مقایسه با سایر روشهای تسلیح دیواره های خاکی نظیر اجرای شمع های نگهدارنده، دیوار خاک مسلح، دیوارهای پشت بند دار و غیره که مبتنی بر استفاده از حجم زیاد مصالح و یا بکارگیری ماشین آلات سنگین و گران قیمت می باشند، در برخی پروژه ها بسته به شرایط پروژه وحجم کار اقتصادی تر میباشد. امکان اجرای فونداسیون سازه در تمامی سطح اشغال گود بدلیل عدم استفاده از عناصر سازه ای ضخیم و قطور در حاشیه پیرامون گود و استفاده بهینه از تمامی فضای زمین در طبقات از جمله مهمترین مزایای نیلینگ به لحاظ اقتصادی  برای کارفرمایان و سرمایه گذاران می باشد.

بعد اجرایی

ماشین آلات اجرای میخکوبی در مقایسه با ماشین آلات اجرایی سایر روشها دارای ابعاد و حجم کمتری می باشد، و در پروژه حاضر بعلت نیاز به اجرای عملیات بر روی داربست و در شرایط دشوار، علاوه برآنکه دارای قابلیت حمل و جابجایی آسان در کارگاه می باشد، امکان اجرای عملیات در چند جبهه کاری مختلف بدون تداخل کاری را فراهم می نماید. همچنین قابلیت مجهز کردن سریع و آسان ماشین آلات سبک اجرای میخکوبی، استفاده از آن را در ساختگاههای با دسترسی نامناسب و سخت، میسر می نماید. از دیگر مزایای نیلینگ ، کاهش آلودگی صوتی و ارتعاشی در محیط نسبت به دیگر روشهای تسلیح، امکان استفاده بهینه از این روش را در محیطهای شهری فراهم می نماید.

یکی از برترین ویژگیهای میخکوبی قابلیت اجرای آن در شرایطی است که امکان خاکبرداری و خاکریزی مجدد و یا اجرای شمعها یا دیوارهای نگهبان به دلیل محدودیت مکانی امکان پذیر نمی باشد. در این موقعیت با اجرای همزمان خاکبرداری و تسلیح و استفاده بهینه از فضای کاری موجود، روش میخکوبی راه حل بسیاری از محدودیتها خواهد بود.به دلیل توزیع یکنواخت عناصر تسلیح کننده در دیواره شیروانی یا گود، قابلیت انعطاف پذیری اجرایی میخکوبی از جهات مختلف بسیار بالاست. زیرا اولاً امکان تسلیح سطوح مختلف خاکبرداری با شکلهای پیچیده در مقطع – مثلاً به صورت پله ای و …- وجود دارد، در ثانی در صورت تغییر مشخصات خاک در سطح دیواره خاکی و برخورد به نقاط مشکل دار نظیر قطعات تخته سنگ، لایه های ریزشی و یا عوارض زیرزمینی، چاهها، تاسیسات و … امکان تغییر محل اجرای میخها در حین عملیات اجرایی به آسانی مهیا خواهد بود.

استفاده از روش نیلینگ، امکان اجرای یکپارچه فونداسیون در کف گود را پس از عملیات پایدارسازی فراهم می سازد که در مقایسه با سایر روشها نظیر شمعهای با پشت بند و یا سازه های خرپایی که نیاز به استفاده از مهارهای داخل گود و اجرای مرحله به مرحله فونداسیون و خاکبرداری مقطعی حاشیه پی همسایه را بهمراه دارند از مزایای مهم این روش به حساب می آید .

بعد فنی

با توجه به اینکه اصول مفهومی استفاده از میخکوبی، استفاده از پتانسیلهای مقاومتی توده خاک برای تحمل بارهای جانبی است، بنابراین استفاده از این روش، کاربرد المانهای سنگین باربر را (چه در داخل توده خاک و چه در جدار خارجی دیواره) رد می کند. توزیع یکنواخت عناصر باربر درون توده خاک باعث کاهش نیروهای وارد بر جدار خارجی و در نتیجه عدم نیاز به دیوار باربر در سطح تمام شده کار می شود.همچنین این امر با افزودن بر درجه نامشخصی از سیستم تسلیح توده خاک، امکان وقوع گسیختگیهای کلی و جزئی را محدودتر می نماید

همچنین نتایج تجربیات ثبت شده در عملکرد دیواره های مسلح شده با میخ کوبی در شرایط زلزله، حاکی از رفتار نرم اینگونه سازه های خاکی در بارگذاری لرزه ای و در نتیجه عملکرد مناسبتر در جهت ایمنی بیشتر در مقابل گسیختگیهای ناگهانی می باشد.با توجه به اجرای مرحله ای و خاکبرداری مقطعی در روش خاکبرداری و ارتفاع گود نیلینگ،ایمنی این روش در مقایسه با سایر روشهای پایدارسازی گود بسیار بالاتر بوده و هیچگونه تهدیدی را متوجه ساختمانهای همسایه و مجاور نمی نماید

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید .

مزایای نیلینگ

مزایای نیلینگ